Erektilná dysfunkcia: Príčiny, príznaky a liečba erektilnej dysfunkcie

sex problem
 

V tomto článku sa dočítate:

 
 

1. Čo je to erektilná dysfunkcia (ED)?

Erektilná dysfunkcia (ED) je neschopnosť dosiahnuť, alebo udržať erekciu dostatočne pevnú na to, aby ste mali pohlavný styk. Niekedy sa to nazýva impotencia, aj keď sa tento termín teraz používa menej často.
 
Príležitostná ED nie je neobvyklá. Mnoho mužov to zažíva v období stresu. Častá ED však môže byť znakom zdravotných problémov, ktoré je potrebné liečiť. Môže to byť tiež znak emocionálnych, alebo vzťahových ťažkostí s ktorými sa možno bude musieť vysporiadať odborník.
 

2. Čo spôsobuje erekciu?

Erektilná dysfunkcia sa môže objaviť kvôli problémom v akejkoľvek fáze procesu erekcie. Erekcia je výsledkom zvýšeného prietoku krvi do vášho penisu. Prietok krvi je zvyčajne stimulovaný buď sexuálnymi myšlienkami, alebo priamym kontaktom s vašim penisom.
 
Keď je muž sexuálne vzrušený, svaly v penise sa uvoľnia. To umožňuje zvýšený prietok krvi penisovými artériami a vyplnenie dvoch komôrok v penise. Keď sa komory naplnia krvou, penis stuhne.
 
Erekcia sa skončí, keď sa svaly stiahnu a nahromadená krv môže prúdiť von penisovými žilami.
 

3. Príčiny erektilnej dysfunkcie

Existuje mnoho možných príčin ED a môžu zahŕňať emocionálne aj fyzické príčiny. Bežné príčiny zahŕňajú:
 
 
ED môže byť spôsobená jedným z týchto faktorov alebo niekoľkými z nich. Preto je dôležité spolupracovať so svojím lekárom, aby mohol vylúčiť, alebo liečiť akékoľvek základné zdravotné problémy.
 

4. Liečba erektilnej dysfunkcie

Liečba ED bude závisieť od základnej príčiny. Možno budete musieť použiť kombináciu liečebných postupov vrátane liekov alebo terapie.
 

I. Lieky

Váš lekár vám môže predpísať lieky, ktoré vám pomôžu zvládnuť príznaky ED. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko liekov, než nájdete ten, ktorý funguje. Nasledujúce perorálne lieky stimulujú prietok krvi do vášho penisu, aby pomohli liečiť ED:
 • avanafil (Stendra)
 • sildenafil (Viagra)
 • tadalafil (Cialis)
 • vardenafil (Levitra, Staxyn)
 
Testosterónová terapia (TRT) sa môže odporučiť aj vtedy, ak máte nízke hladiny testosterónu.
 
Lieky používané na liečenie niektorých zdravotných príčin môžu spôsobiť ED. Porozprávajte sa so svojím lekárom o svojich liekoch a o tom, či môžu spôsobiť príznaky ED. Nikdy neprestaňte užívať lieky bez toho, aby ste sa najskôr porozprávali so svojim lekárom.
 
Lieky na ED môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Ak máte nepríjemné vedľajšie účinky, poraďte sa so svojím lekárom. Lekár môže byť schopní odporučiť iný liek.
 

II. Terapia

ED môže spôsobiť množstvo psychologických faktorov, vrátane:
 • stres
 • úzkosť
 • posttraumatická stresová porucha (PTSD)
 • depresia
Ak máte psychologickú ED, môže vám prospieť terapia. Počas niekoľkých sedení budete s terapeutom diskutovať o:
 • hlavné stresové alebo úzkostné faktory
 • vaše pocity zo sexu
 • podvedomé konflikty, ktoré by mohli mať vplyv na vašu sexuálnu pohodu
Ak ED ovplyvňuje váš vzťah, zvážte aj rozhovor so vzťahovým poradcom. Poradenstvo vo vzťahu vám a vášmu partnerovi môže pomôcť emocionálne sa znova spojiť, čo môže pomôcť aj pri ED.
 

III. Vákuové pumpy

Táto kúra využíva vytvorenie vákua na stimuláciu erekcie. Pri použití zariadenia je do penisu vtiahnutá krv, čo vedie k erekcii.
Zariadenie vákuovej pumpy sa skladá z niekoľkých rôznych komponentov:
 • plastová trubica, do ktorej umiestnite penis
 • čerpadlo, ktoré pracuje na vytváraní podtlaku nasávaním vzduchu z plastovej trubice
 • elastický krúžok, ktorý pri odstraňovaní plastovej trubice posuniete k spodnej časti penisu
 
Elastický krúžok slúži na udržanie erekcie, drží krv v penise a zabraňuje jej návratu do krvného obehu.
 

5. Príznaky erektilnej dysfunkcie

Môžete mať ED, ak pravidelne máte:
 • problémy s dosiahnutím erekcie
 • ťažkosti s udržaním erekcie počas sexuálnych aktivít
 • znížený záujem o sex
 
Medzi ďalšie sexuálne poruchy súvisiace s ED patrí:
 • predčasná ejakulácia
 • oneskorená ejakulácia
 • anorgazmia alebo neschopnosť dosiahnuť orgazmus po dostatočnej stimulácii
 
Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte niektorý z týchto príznakov, najmä ak trvajú 3 alebo viac mesiacov. Lekár vám môže pomôcť určiť, či sú vaše príznaky spôsobené stavom, ktorý vyžaduje liečbu.
 
libido

6. Vyšetrenie erektilnej dysfunkcie

Vyšetrenie erektilnej dysfunkcie môže zahŕňať množstvo krokov, vrátane fyzického vyšetrenia, kontroly vášho zdravotného stavu a sexuálnej anamnézy. Môžu sa vykonať ďalšie testy na zistenie, či sú vaše príznaky spôsobené základným ochorením.
 

I. Vyšetrenie

Mali by ste očakávať fyzické vyšetrenie, pri ktorom vám lekár vypočuje srdce a pľúca, skontroluje krvný tlak a vyšetrí semenníky a penis. Môže vám tiež odporučiť vyšetrenie konečníka na kontrolu prostaty.
 

II. Psychosociálne vyšetrenie

Váš lekár vám položí otázky alebo vás požiada o vyplnenie dotazníka o vašich príznakoch, anamnéze a sexuálnej histórii. Odpovede mu môžu pomôcť vyhodnotiť závažnosť vášej ED.
 
Niektoré otázky sú napríklad:
 • Ako dlho máte ED? Prišlo to náhle alebo postupne?
 • Máte problémy s pocitom sexuálnej túžby, ejakuláciou alebo dosiahnutím orgazmu?
 • Ako často máte sex? Zmenila sa v poslednej dobe táto frekvencia?
 • Ako pevné sú vaše erekcie? Ovplyvňujú to konkrétne situácie alebo druhy stimulácie?
 • Prebúdzate sa ráno alebo uprostred noci s erekciou?
 • Aký je váš súčasný vzťah? Aké očakávania máte od seba navzájom? Nastali nejaké zmeny?
 • Zažili ste v poslednej dobe veľa stresu?
 • Aké lieky v súčasnosti užívate? Užívate tabak, alkohol alebo lieky bez predpisu?
 • Máte nejaké zdravotné stavy, alebo ste mali operáciu či zranenie panvovej oblasti?
 

III. Dodatočné vyšetrenie

Váš lekár môže vykonať ďalšie testy, ktoré vám pomôžu diagnostikovať vašu ED. Testy môžu zahŕňať:
 

a) Ultrazvuk. Ultrazvuk sa môže použiť na vyšetrenie ciev penisu, aby sa zistilo, či nie je problém s prietokom krvi penisu.

b) Nočný test tumescencie penisu (NPT). Na vyhodnotenie kvality vašich nočných erekcií sa používa prenosné zariadenie napájané batériami, ktoré sa nosí na stehne. Údaje sú uložené v zariadení, ku ktorému má váš lekár prístup neskôr.

c) Injekčný test. Počas tohto testu sa do vášho penisu vstrekuje liek na stimuláciu erekcie. Váš lekár tak môže zhodnotiť pevnosť erekcie a ako dlho trvá.

d) Testy moču. Testy moču je možné použiť na kontrolu cukrovky alebo iných závažných zdravotných komplikácií.

e) Krvné testy. Krvné testy je možné použiť na kontrolu stavov, ako je cukrovka, srdcové choroby, problémy so štítnou žľazou a nízke hladiny testosterónu.

Tieto testy môžu vášmu lekárovi pomôcť viesť vašu liečbu a tiež určiť, či váš stav môže spôsobovať ED.

 

7. Cvičenia na erektilnú dysfunkciu

Niektoré cvičenia môžu pomôcť s problémom erektilnej dysfunkcie.
 

I. Kegelove cviky

Kegelove cviky sú jednoduché pohyby, ktoré môžete vykonať na posilnenie svalov panvového dna.
 
 • Prvý krok zahŕňa identifikáciu svalov panvového dna. Tie viete určiť jednoducho počas vykonávania malej potreby, kedy počas potreby prestanete močiť. Svaly ktoré zapojíte, aby ste prerušili močenie sú svaly panvového dna, ktoré potrebujete posilniť.
 • Teraz keď ste identifikovali svaly panvového dna, stiahnite ich na 3 sekundy a zase ich uvoľnite.
 • Toto cvičenie opakujte 10 až 20 -krát za sebou, trikrát denne.
Malá štúdia z roku 2005 porovnávala dve skupiny mužov s erektilnou disfunkciou. Prvá skupina mužov vykonávala pravidelné cvičenia svalov panvového dna s fyzioterapeutom. Dostali tiež rady ohľadom zmeny životného štýlu. Druhá skupina dostala iba rady ohľadom zmeny životného štýlu.
 
Muži v prvej skupine videli, že sa ich funkcia penisu výrazne zlepšila po 3 mesiacoch pravidelných cvičení svalov panvového dna. Muži v druhej skupine zaznamenali po 3 mesiacoch malé zlepšenie.
 
Nasledujúce 3 mesiace dostávali všetci účastníci cvičenia, ktoré mali vykonávať doma. Po uplynutí celkovo 6 mesiacov sa 40 percent všetkých účastníkov (vrátane niektorých mužov, ktorí patrili do druhej skupiny) vrátilo k normálnej erektilnej funkcii.
 
Zo začiatku je jednoduchšie robiť Kegelove cviky v ľahu. Nakoniec ich môžete začať skúšať, keď sedíte alebo stojíte kedykoľvek počas dňa.
 

II. Aerobik

Mierne až energické cvičenie nie je dobré len pre vaše zdravie, ale môže tiež zvýšiť prietok krvi, prípadne pomôcť s erektilnou dysfunkciou. Medzi príklady patrí beh a plávanie.
 
10 štúdií skúmalo vplyv aeróbneho cvičenia na erektilnu dysfunkciu, z ktorých vyplynulo, že 160 minút týždenného cvičenia po dobu 6 mesiacov by mohlo viesť k zníženiu problémov s erekciou.
 
Iná štúdia skúmala fyzickú zdatnosť a hladinu testosterónu u 87 mužov s ED. Vedci zistili, že hladiny testosterónu negatívne korelujú s hladinami telesného tuku a brušného tuku. To naznačuje, že cvičenie môže okrem zníženia telesného tuku zvýšiť aj množstvo testosterónu v tele.
 
Predtým, ako začnete s novým cvičebným plánom, mali by ste ho vždy prediskutovať so svojím lekárom. To je obzvlášť dôležité pre ľudí so srdcovým ochorením alebo iným ochorením, ktoré by sa mohlo zhoršiť energickou aktivitou.
 

III. Jóga

Jóga môže pomôcť uvoľniť vašu myseľ a telo. Pretože stres alebo úzkosť môžu spôsobiť alebo prispieť k ED, cvičenie jogy môže byť účinným spôsobom, ako zmierniť príznaky ED.
 
Štúdia 65 mužov vo veku 24 až 60 rokov z roku 2010 zistila, že sexuálne funkcie sa po 12-týždňovom programe jogových cvičení výrazne zvýšili.
 
 

Potraviny zlepšujúce problém s erektilnou dysfunkciou

ED často súvisí s problémami s prietokom krvi. Udržiavanie zdravia vašich ciev môže byť prospešné pri prevencii a liečbe ED. To sa dá dosiahnuť vykonaním určitých životných štýlov, napríklad zdravou výživou.
 
Vykonajte tieto jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu znížiť riziko vzniku ED:
 • zamerajte sa na konzumáciu celozrnných výrobkov, zeleniny a ovocia.
 • obmedzte konzumáciu červeného mäsa, plnotučných mliečnych výrobkov a spracovaných cukrov.
 • pite alkohol s mierou.
 
sex problem 3 

8. Prírodná liečba erektilnej dysfunkcie

U niektorých mužov môžu na liečbu ED pomôcť prírodné prostriedky.
 

a) Byliny a doplnky

Niektoré bylinky a doplnky výživy pomohli s rôznym stupňom úspechu pri liečbe ED:
 • špargľa racemosus (Asparagus racemosus)
 • DHEA hormón
 • ženšen
 • L-arginín
 • L-karnitín
 
Pred kúpou byliniek a doplnkov sa poraďte so svojim lekárom a postupujte opatrne. Mnohé nie sú regulované, čo znamená, že môžu obsahovať ďalšie prísady, ktoré nie sú uvedené na ich štítkoch.
 

b) Akupunktúra

Akupunktúra je typ tradičnej čínskej medicíny, pri ktorom sa vkladajú ihly do pokožky na konkrétnych miestach. Verí sa, že akupunktúra funguje prostredníctvom nervovej stimulácie, ktorá má potom vplyv na uvoľňovanie neurotransmiterov.
 
Nie je jasné, ako akupunktúra funguje na liečbu ED. Štúdie o jeho účinnosti sú obmedzené a tie, ktoré existujú, sú často nepresvedčivé. Niektoré dôkazy z roku 2019 naznačujú, že akupunktúra môže pomôcť pri liečbe psychologickej ED.
 
Pri výbere akupunkturistu vyhľadajte certifikovaného lekára, ktorý používa jednorazové ihly.
 

c) Masáž

Pri ED sa môže použiť masáž prostaty ako forma masážnej terapie. Masáž prostaty sa často používa v kombinácii s inými procedúrami.
Počas masáže prostaty bude masér/masérka masírovať tkanivá v slabín a okolo nich, aby podporil prietok krvi do vášho penisu. Možno budete musieť absolvovať masáž niekoľkokrát týždenne. Dĺžka masážneho ošetrenia závisí od vašich symptómov.
 
Štúdie o masáži prostaty a jej účinnosti boli zatiaľ len obmedzené.
 

d) Operácia erektilnej dysfunkcie

V prípadoch, keď lieky nie sú účinné, môže lekár odporučiť chirurgickú liečbu. Môžu byť použité dva typy procedúr: implantáty a cievna chirurgia.
 
Do penisu môže byť vložený penisový implantát, tiež označovaný ako protéza. Existujú dva rôzne typy. Nafukovací implantát vám umožňuje použiť pumpu na zväčšenie penisu, zatiaľ čo poddajný implantát vám umožňuje ručne upraviť polohu penisu.
 
Cievna chirurgia opravuje cievy, ktoré môžu byť upchaté. To môže pomôcť obnoviť adekvátny prietok krvi do penisu. Mladší muži sú zvyčajne lepšími kandidátmi na tento typ postupu.
 
Každá operácia má svoje výhody a nevýhody. Ak sa rozhodnete podstúpiť operáciu ED, určite ich prediskutujte so svojím lekárom.
 

9. Erektilná dysfunkcia a cukrovka

ED a cukrovka sa môžu vyskytnúť spoločne. V skutočnosti je riziko vzniku ED u mužov s cukrovkou približne 50 percent. Ale prečo je to tak?
 
Cukrovka ovplyvňuje spôsob, akým vaše telo spracováva glukózu. Ak nie je glukóza uložená správne, vo vašej krvi sa môže nachádzať prebytočná glukóza, čo vedie k vysokej hladine cukru v krvi. Existujú dva hlavné typy cukrovky: cukrovka 1. typu a cukrovka 2. typu.
 
Vysoké množstvo cukru v krvi môže viesť k poškodeniu ciev a nervov. Toto poškodenie môže tiež postihnúť cievy a nervy umiestnené okolo penisu, čo vedie k problémom s dosiahnutím alebo udržaním erekcie.
 
Ak máte cukrovku, je dôležité, aby ste spolupracovali so svojím lekárom, aby ste mali hladinu cukru v krvi pod kontrolou. To môže pomôcť predchádzať škodám, ktoré môžu viesť k ED.
 

10. Rizikové faktory

Existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku ED. Tieto rizikové faktory často súvisia s prietokom krvi a obehom. Medzi ďalšie rizikové faktory môžu patriť úrazy.
 
Jedným z dôležitých rizikových faktorov ED je zvyšovanie veku. S pribúdajúcim vekom môžete prísť na to, že je ťažšie dosiahnuť alebo udržať si erekciu. Môžete si tiež všimnúť, že na dosiahnutie erekcie môžete potrebovať väčšiu priamu stimuláciu.
 
Medzi ďalšie rizikové faktory ED patria:
 • trpíte cukrovkou, alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami
 • trpíte úzkosťami, alebo depresiami
 • trpíte nadváhou, alebo obezitou
 • utrpeli ste zranenie, alebo ste podstúpili chirurgický zákrok v panvovej oblasti
 • užívate určité typy liekov, ako sú antidepresíva alebo lieky na krvný tlak
 • podstupujete špecifické lekárske vyšetrenia, ako je radiačná terapia rakoviny
 • užívanie tabakových výrobkov, drog alebo alkoholu
 

Záver

V mnohých prípadoch môžete zlepšiť svoje príznaky ED. K dispozícii je veľa liekov a liečebných postupov. Niektoré zariadenia, ako napríklad vákuové pumpy, vám môžu tiež pomôcť dočasne zvládnuť príznaky, aby ste mohli pokračovať v sexuálnom styku.
 
Váš liečebný plán bude závisieť od rôznych faktorov, vrátane závažnosti vašej ED a toho, či je spôsobená konkrétnym zdravotným stavom. Váš lekár s vami bude úzko spolupracovať na vysvetlení výhod a rizík spojených s každým typom liečby.
 
Je dôležité mať na pamäti, že ED je bežný stav. Ak máte príznaky ED, mali by ste ich čo najskôr prediskutovať so svojím lekárom. Tak môžu vylúčiť základné príčiny a začať liečbu.
 

Prevencia

Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili ED. Mnoho z týchto krokov zahŕňa zmenu zdravého životného štýlu. Preto sú nielen dobré na prevenciu ED, ale aj na zlepšenie vášho celkového zdravia.
 
Pri prevencii ED sa riaďte nasledujúcimi radami:
 • udržujte srdcové choroby a cukrovku pod kontrolou
 • uistite sa, že pravidelne cvičíte.
 • udržujte si zdravú váhu.
 • zamerajte sa na zdravú výživu.
 • nájdite spôsoby, ako znížiť alebo zvládať stres.
 • ak máte strach alebo depresiu, vyhľadajte pomoc.
 • prestaňte fajčiť.
 • alkohol používajte iba s mierou.
 • vyhnite sa používaniu liekov, ktoré vám lekár neodporučil.
 
Napísal: Ing. Ľubomír Čižmár
 
Zdroje:
 

https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction

‘All natural’ alternatives for erectile dysfunction: A risky proposition. (2015).
fda.gov/consumers/consumer-updates/all-natural-alternatives-erectile-dysfunction-risky-proposition

Capogrosso P, et al. (2013). One patient out of four with newly diagnosed erectile dysfunction is a young man - worrisome picture from the everyday clinical practice. DOI:
10.1111/jsm.12179

Chauhan NS, et al. (2014). A review on plants used for improvement of sexual performance and virility. DOI:
10.1155/2014/868062

Dhikav V, et al. (2010). Yoga in male sexual functioning: A noncomparative pilot study. DOI:
10.1111/j.1743-6109.2010.01930.x

Dorey G, et al. (2005). Pelvic floor exercises for erectile dysfunction. DOI:
10.1111/j.1464-410X.2005.05690.x

El-Sakka AI. (2018). Dehydroepiandrosterone and erectile function: A review. DOI:
10.5534/wjmh.180005

Erectile dysfunction. (2018).
hormone.org/diseases-and-conditions/erectile-dysfunction

Erectile dysfunction (ED). (2017).
niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/all-content

Erectile dysfunction (ED). (n.d.).
uwhealth.org/urology/erectile-dysfunction-ed/20537

Gerbild H, et al. (2018). Physical activity to improve erectile function: A systematic review of intervention studies. DOI:
10.1016/j.esxm.2018.02.001

Gianfrilli D, et al. (2012). Propionyl-L-carnitine, L-arginine and niacin in sexual medicine: A nutraceutical approach to erectile dysfunction. DOI:
10.1111/j.1439-0272.2011.01234.x

Jang D-J, et al. (2008). Red ginseng for treating erectile dysfunction: A systematic review. DOI:
10.1111/j.1365-2125.2008.03236.x

Kotta S, et al. (2013). Exploring scientifically proven herbal aphrodisiacs. DOI:
10.4103/0973-7847.112832

Lai B-Y, et al. (2019). Acupuncture for treatment of erectile dysfunction: A systematic review and meta-analysis. DOI:
10.5534/wjmh.180090

Lakin M, et al. (2018). Erectile dysfunction.
clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/endocrinology/erectile-dysfunction

Maiorino MI, et al. (2014). Diabetes and sexual dysfunction: Current perspectives. DOI:
10.2147/DMSO.S36455

Maiorino MI, et al. (2015). Lifestyle modifications and erectile dysfunction: What can be expected? DOI:
10.4103/1008-682X.137687

Mayo Clinic Staff. (2018). Erectile dysfunction.
mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776

Mayo Clinic Staff. (2019). Dietary supplements for erectile dysfunction: A natural treatment for ED?
mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/in-depth/erectile-dysfunction-herbs/ART-20044394

Myers C, et al. (2019). Pelvic floor muscle training improves erectile dysfunction and premature ejaculation: A systematic review. DOI:
10.1016/j.physio.2019.01.002

Rew KT, et al. (2016). Erectile dysfunction.
aafp.org/afp/2016/1115/p820.html

What is erectile dysfunction? (2018).
urologyhealth.org/urologic-conditions/erectile-dysfunction

Yeo JK, et al. (2018). Which exercise is better for increasing serum testosterone levels in patients with erectile dysfunction? DOI:
10.5534/wjmh.17030